Často položené otázky (FAQ) - Nová omietka

Na mojich nanovo omietnutých stenách sa objavili biele usadeniny podobné kryštálikom – čo mám robiť?

Tento jav je známy ako výkvety na omietke a ide o usadeniny bielej soli, ktoré sa dostanú na povrch vďaka vlhkosti. Tieto kryštáliky naznačujú, že omietka ešte nie je úplne suchá. Kryštáliky soli je možné zasucha zotrieť štetcom s umelou alebo prírodnou štetinou a miesto potom pravidelne kontrolovať a postup opakovať až kým vlhkosť úplne nezmizne. Na novú omietku je potom možné použiť farbu Jonmat Premium Contract Matt.

Pracujeme na novostavbe a teraz sme museli opraviť nátery poškodené inými remeselníkmi – na náteroch sú ale viditeľné stopy po opravách – čo s tým?

Úspešná oprava poškodených miest je vždy veľmi obtiažna záležitosť. Kvalitu opráv ovplyvňuje niekoľko rôznych faktorov. Po prvé môžu problém spôsobiť odlišné šarže rovnakej farby. Taktiež v prípade použitia štetca pri oprave plôch, ktoré boli pôvodne natierané valčekom – tu je tiež výsledkom odlišná textúra a hrúbka náteru – tieto miesta sú potom na svetle viditeľné. Vo väčšine prípadov je potrebné – v prípade, že sú opravy viditeľné – naniesť znovu na celú plochu kompletnú povrchovú vrstvu. Všeobecne platí, že čím tmavší odtieň farby a vyšší lesk, tým menšia je pravdepodobnosť úspešného retušovania poškodeného miesta.

Aká náterová hmota je najlepšia na novú omietku?

Keďže nová omietka schne dlhšie, je najlepšie použiť priedušný alebo prestupujúci náter, ako napríklad Jonmat Premium Contract Matt, ktorý bol špeciálne navrhnutý tak, aby umožnil postupné odstránenie vlhkosti z omietky bez narušenia náterovej vrstvy. V prípade, že sa na novú omietku použil pevnejší a menej priedušný náter, sa môžu pri schnutí omietky vyskytnúť na natretej ploche tzv. pľuzgiere.

Natieram novo omietnutú plochu a na prvú vrstvu som spotreboval pomerne veľké množstvo farby. Čím je to spôsobené?

Nová omietka je veľmi nasiakavá a pohlcuje do seba veľmi veľké množstvo farby. Pomôže 10% – né zriedenie prvého náteru čistou vodou – druhý náter sa už bude roztierať lepšie.

Bolo mi odporučené napustiť novo omietnuté steny pred náterom penetráciou – čo konkrétne by som mal použiť?

Pokiaľ je omietka už suchá, odporúčame prvú vrstvu emulzie nariediť približne s 10% vody. Umožní Vám to lepšie naniesť prvú vrstvu a zároveň znížiť poréznosť novej omietky. V žiadnom prípade nenapúšťajte steny ničím, čo by následne mohlo sťažiť aplikáciu ďalších vrstiev farby.

Vyhľadávanie produktov

Nájdite správny produkt pre váš projekt výberom z týchto možností:

Katalóg

Začínate projekt?
Nájdite všetko, čo hľadáte v našom Katalógu produktov.

Kontakty

Telefón

INFOLINKA: 0800 700 001

Pracovná doba: 8.00 – 17.00

Pošta

PPG Deco Slovakia, s.r.o.
Johnstone´s Mar­keting Manager
Kamenná 11
010 01 Žilina
Slovenská republika

© 2011 Johnstone´s Pa­int