Po dôkladnom očistení takýchto predmetov je možné naniesť povrchový lesklý náter priamo, bez použitia akéhokoľvek podkladového náteru (pokiaľ však už nebol predmet vopred natretý). Na úplné prekrytie podkladu bude nevyhnutné naniesť viacej vrstiev.
Strata lesku pri vonkajších náterových hmotách je bežná z dôvodu pôsobenia vlhkosti a chladu pri schnutí. Taktiež sa môže objaviť aj vyblednutie farieb. Potrebné je venovať dôslednú starostlivosť predovšetkým vonkajším náterom, ktoré sa vykonávajú v jesenných alebo zimných mesiacoch. Nevyhovujúci náter je možné zbrúsiť a naniesť nový keď budú vhodnejšie podmienky.
Nie, pokiaľ bude náter vykonávaný na úplne čistý povrch – avšak v prípade, že povrch je veľmi porézny a drobivý je nevyhnutné stabilizačný roztok použiť. Stabilizačné roztoky sú vysoko penetračné a sú určené na napúšťanie drobivých povrchov a veľmi nasiakavých materiálov pred nanesením vodou riediteľných farieb na murivo. Na zabezpečenie dobrej priľnavosti náteru na múr nesmie byť povrch príliš hladký.
Stabilizačný roztok je potrebné vopred vyskúšať na malej časti múru, či po zaschnutí nevytvorí hladkú vrstvu – v takomto prípade je potrebné nariediť 2 diely stabilizačného roztoku z jedným dielom lakového benzínu. Pri všetkých produktoch je vždy nevyhnutné dodržiavať pokyny pre aplikáciu a postupovať v súlade s bezpečnostnými pokynmi uvedenými v technických listoch.
Keďže sa jedná o vodou riediteľnú farbu a náter nemal dostatočnú dobu na poriadne zaschnutie pred dažďom, môže dážď zriediť náter, čím dochádza k jeho zmytiu. Vodou riediteľné nátery predovšetkým schnú odparovaním vodnej zložky. Studené a vlhké prostredie v kombinácii s nízkymi teplotami (10°C a menej) zabraňujú náteru aby riadne zaschol, takže pri takýchto podmienok by sa náter nemal rozhodne aplikovať (ani v prípade, že takéto podmienky je možné očakávať v najbližšej dobe). Ak máte pochybností či sú podmienky vhodné na aplikáciu náteru použite, výrobok Pliolite Masonry ktorý je už 20 minút po nanesení odolný voči vode.
Odlupovanie môžu spôsobiť viaceré faktory. V prvom rade podklad nemusel byť dobre pripravený, mohol byť znečistený, napadnutý plesňou, hubami a pod. atď. Taktiež aplikácia mohla byť vykonávaná počas nevhodných alebo nestálych podmienok, ktoré sa mali najprv stabilizovať. Jedným z kľúčových faktorov je aj vlhkosť – tá sa mohla vyskytnúť v podkladovej vrstve, prípadne vznikla v dôsledku vystavenia natieranej plochy vonkajším vplyvom (povrch obsahoval vady, zlé odkvapy atď.). V niektorých prípadoch, napríklad pri silnejších vrstvách starších náterov môže byť slabá priľnavosť materiálu a pridaná vrstva nového náteru môže viesť k odlupovaniu. Vždy skontrolujte podklad pred nanášaním nových náterov.
Nie, nemusíte. Ak sa jedná o materiál, ktorý odoláva vplyvom počasia, môžete naniesť priamo lesklý náter na jeho povrch. Vždy sa ale vopred ubezpečte, že povrch je čistý a suchý.
Vždy je dobré pred aplikovaním akéhokoľvek náteru preveriť, či je miesto kde sa vyskytuje vlhkosť alebo pleseň neporušené a opraviť všetky praskliny na stene a takisto aj miesta úniku vody z potrubí či odkvapov. Miesta napadnuté plesňou alebo hubami musia byť ošetrené fungicídnym roztokom – ten by mal pôsobiť aspoň 24 hodín. Často je nevyhnutné aplikovať tento roztok dvakrát.
Pliolite je ideálnym produktom, nakoľko je už po 20 minútach odolný voči vode a znáša aj extrémne nízke teploty (pod bodom mrazu). Vďaka tomuto produktu môžete vykonávať vonkajšie maliarske práce počas celého roka.
Tento typ tehál je obvykle veľmi hladký, nesavý a kompaktný. Keďže zabezpečiť dostatočnú priľnavosť je pomerne dosť obtiažne – neodporúčame ho natierať.
Začínate projekt?
Nájdite všetko, čo hľadáte v našom Katalógu produktov.
Pracovná doba: 8.00 – 17.00
PPG Deco Slovakia, s.r.o.
Johnstone´s Marketing Manager
Kamenná 11
010 01 Žilina
Slovenská republika