Často položené otázky (FAQ) – Vonkajšie nátery

Je možné naniesť lesklý náter priamo na plastové predmety, ktoré sú vystavené účinkom dažďa, ich farba už vybledla, alebo potrebujú podkladový náter?

Po dôkladnom očistení takýchto predmetov je možné naniesť povrchový lesklý náter priamo, bez použitia akéhokoľvek podkladového náteru (pokiaľ však už nebol predmet vopred natretý). Na úplné prekrytie podkladu bude nevyhnutné naniesť viacej vrstiev.

Prečo je lesklý vonkajší náter po zaschnutí skôr matný?

Strata lesku pri vonkajších náterových hmotách je bežná z dôvodu pôsobenia vlhkosti a chladu pri schnutí. Taktiež sa môže objaviť aj vyblednutie farieb. Potrebné je venovať dôslednú starostlivosť predovšetkým vonkajším náterom, ktoré sa vykonávajú v jesenných alebo zimných mesiacoch. Nevyhovujúci náter je možné zbrúsiť a naniesť nový keď budú vhodnejšie podmienky.

Je potrebný stabilizačný roztok pred aplikáciou fasádnej farby?

Nie, pokiaľ bude náter vykonávaný na úplne čistý povrch – avšak v prípade, že povrch je veľmi porézny a drobivý je nevyhnutné stabilizačný roztok použiť. Stabilizačné roztoky sú vysoko penetračné a sú určené na napúšťanie drobivých povrchov a veľmi nasiakavých materiálov pred nanesením vodou riediteľných farieb na murivo. Na zabezpečenie dobrej priľnavosti náteru na múr nesmie byť povrch príliš hladký.

Stabilizačný roztok je potrebné vopred vyskúšať na malej časti múru, či po zaschnutí nevytvorí hladkú vrstvu – v takomto prípade je potrebné nariediť 2 diely stabilizačného roztoku z jedným dielom lakového benzínu. Pri všetkých produktoch je vždy nevyhnutné dodržiavať pokyny pre aplikáciu a postupovať v súlade s bezpečnostnými pokynmi uvedenými v technických listoch.

Náter, ktorý som dnes ráno naniesol na murivo mi po jeho dokončení zmyl prvý dážď. Prečo?

Keďže sa jedná o vodou riediteľnú farbu a náter nemal dostatočnú dobu na poriadne zaschnutie pred dažďom, môže dážď zriediť náter, čím dochádza k jeho zmytiu. Vodou riediteľné nátery predovšetkým schnú odparovaním vodnej zložky. Studené a vlhké prostredie v kombinácii s nízkymi teplotami (10°C a menej) zabraňujú náteru aby riadne zaschol, takže pri takýchto podmienok by sa náter nemal rozhodne aplikovať (ani v prípade, že takéto podmienky je možné očakávať v najbližšej dobe). Ak máte pochybností či sú podmienky vhodné na aplikáciu náteru použite, výrobok Pliolite Masonry ktorý je už 20 minút po nanesení odolný voči vode.

Čo spôsobuje odlupovanie fasádnej farby?

Odlupovanie môžu spôsobiť viaceré faktory. V prvom rade podklad nemusel byť dobre pripravený, mohol byť znečistený, napadnutý plesňou, hubami a pod. atď. Taktiež aplikácia mohla byť vykonávaná počas nevhodných alebo nestálych podmienok, ktoré sa mali najprv stabilizovať. Jedným z kľúčových faktorov je aj vlhkosť – tá sa mohla vyskytnúť v podkladovej vrstve, prípadne vznikla v dôsledku vystavenia natieranej plochy vonkajším vplyvom (povrch obsahoval vady, zlé odkvapy atď.). V niektorých prípadoch, napríklad pri silnejších vrstvách starších náterov môže byť slabá priľnavosť materiálu a pridaná vrstva nového náteru môže viesť k odlupovaniu. Vždy skontrolujte podklad pred nanášaním nových náterov.

Musím použiť podkladový náter na plastové produkty v prípade, že neboli doposiaľ natierané?

Nie, nemusíte. Ak sa jedná o materiál, ktorý odoláva vplyvom počasia, môžete naniesť priamo lesklý náter na jeho povrch. Vždy sa ale vopred ubezpečte, že povrch je čistý a suchý.

Na vonkajších stenách sa objavila pleseň – čo robiť pred aplikáciou náteru?

Vždy je dobré pred aplikovaním akéhokoľvek náteru preveriť, či je miesto kde sa vyskytuje vlhkosť alebo pleseň neporušené a opraviť všetky praskliny na stene a takisto aj miesta úniku vody z potrubí či odkvapov. Miesta napadnuté plesňou alebo hubami musia byť ošetrené fungicídnym roztokom – ten by mal pôsobiť aspoň 24 hodín. Často je nevyhnutné aplikovať tento roztok dvakrát.

Som nútený natrieť vonkajšie múry v zime, čo by som mal použiť?

Pliolite je ideálnym produktom, nakoľko je už po 20 minútach odolný voči vode a znáša aj extrémne nízke teploty (pod bodom mrazu). Vďaka tomuto produktu môžete vykonávať vonkajšie maliarske práce počas celého roka.

Môžem natierať tehly typu Fletton Common Bricks?

Tento typ tehál je obvykle veľmi hladký, nesavý a kompaktný. Keďže zabezpečiť dostatočnú priľnavosť je pomerne dosť obtiažne – neodporúčame ho natierať.

Vyhľadávanie produktov

Nájdite správny produkt pre váš projekt výberom z týchto možností:

Katalóg

Začínate projekt?
Nájdite všetko, čo hľadáte v našom Katalógu produktov.

Kontakty

Telefón

INFOLINKA: 0800 700 001

Pracovná doba: 8.00 – 17.00

Pošta

PPG Deco Slovakia, s.r.o.
Johnstone´s Mar­keting Manager
Kamenná 11
010 01 Žilina
Slovenská republika

© 2011 Johnstone´s Pa­int