Často položené otázky (FAQ) - Všeobecne

Používam veľmi tmavý odtieň lesklej farby a nedarí sa mi dosiahnuť požadované prekrytie základného náteru. Prečo?

Je veľmi pravdepodobné, že na dosiahnutie požadovanej krycej schopnosti je pri tejto farbe potrebné aplikovať ešte jeden náter. Nie je to nič neobvyklé pri tmavých odtieňoch. Odtiene, ktoré vyžadujú viac náterov sú vyznačené vo vzorkovniciach. Ďalšia vrstva navyše dodá povrchu vyšší stupeň ochrany.

Prečo rozpúšťadlový, žiarivo biely lesklý náter na interiérovom dreve za nejaký čas zožltne?

Jednoducho povedané, k zmene farebného odtieňa dochádza časom u všetkých rozpúšťadlových náteroch, čo je však samozrejme viditeľnejšie v prípadoch keď ide o žiarivo biely lesklý náter. Navyše je zožltnutie náteru urýchlené v prípade, že je natieraný povrch mimo dosahu prirodzeného denného svetla. K nežiadúcim zmenám odtieňa prispieva taktiež v nemalej miere nikotín a používanie spotrebičov s olejovými horákmi. Čo sa týka farebnej stálosti, v podobných podmienkach sa dlhodobo lepšie výsledky pozorujú u akrylátových lesklých náterov.

Nemôžem sa zbaviť zápachu po natretí lesklej farby, čo mám robiť?

Veľmi dôležité je zabezpečiť dobré vetranie. Nechajte otvorené dvere a okná (aj počas aplikácie a aj po nej), aby sa zabezpečilo prúdenie vzduchu. Tiež sa odporúča vyniesť z miestnosti nábytok z mäkkého dreva aby nenapáchol farbou.

Na povrchu natretom lesklým náterom sú nerovnosti, čo je príčinou?

Príčinou je nerovnomerné nanesenie náteru alebo aplikácia ďalšej vrstvy na miesta kde je náter natretý nahrubo a zaschnutý čiastočne. Ak na po vrch nanesieme väčšie množstvo farby a poriadne ho nerozotrieme, ostávajú na ploche stekance a ryhy po štetci. Po úplnom zaschnutí sa odporúča takýto náter dôkladne prebrúsiť a znovu natrieť.

Prečo sa mi nepodarilo dosiahnuť kryvosť farby deklarovanú na obale?

Krycia schopnosť farby sa obvykle meria ako teoretické priemerné množstvo farby nanesené na povrch ošetrený základným náterom ako aj na iný povrch či na rôzne typy muriva. Miera prekrytia a výdatnosť farby vždy závisia od konkrétnych podmienok, miesta aplikácie, pórovitosti či profilu povrchu, ktorý sa bude natierať.

Väčšina vrchných farieb sa aplikuje na nejaký prirodzený absorbent, pričom túto absorbciu je možné zmierniť kvalitnými základnými alebo penetračnými nátermi pred samotnou aplikáciou konečného náteru. Ak je povrch neošetrený je zrejmé, že nasaje viac farby a tým sa zníži výdatnosť náteru. Rovnako profil povrchu ma vplyv na výdatnosť – napríklad murované povrchy so zvýšenými profilmi absorbujú viacej farby a môžu zväčšiť skutočnú natieranú plochu až o 30%.

Ako sa vyvarovať odchýlkam v odtieňoch jednotlivých šarží farieb v prípade, že používam viac plechoviek?

Na dosiahnutie najlepšieho výsledku je potrebné vziať čo najviac plechoviek z rovnakej šarže. V prípade, že budete používať viacej šarží, odporúčame jednotlivé plechovice spolu premiešať a tým predísť prípadným odchýlkam v odtieni. Ak je to nepraktické, odporúčame na natieranom objekte nájsť prirodzené zlomy (prechody).

Emulzný náter, ktorý som naniesol na už pôvodne natretú kuchynskú linku sa teraz odlupuje. Čím to je?

Je pravdepodobné, že povrch bol znečistený. Pred každou aplikáciou náteru je potrebné povrch dôkladne pripraviť – zabezpečiť aby bol čistý, suchý a nebol znečistený (napr. mastnoty, oleje a pod.). Aplikovanie emulzného náteru na pevný lesklý povrch alebo na olejovú farbu, ktorá nebola predtým zbrúsená s cieľom aby nový náter lepšie priľnul, môže byť taktiež príčinou odlupovania.

Vyhľadávanie produktov

Nájdite správny produkt pre váš projekt výberom z týchto možností:

Katalóg

Začínate projekt?
Nájdite všetko, čo hľadáte v našom Katalógu produktov.

Kontakty

Telefón

INFOLINKA: 0800 700 001

Pracovná doba: 8.00 – 17.00

Pošta

PPG Deco Slovakia, s.r.o.
Johnstone´s Mar­keting Manager
Kamenná 11
010 01 Žilina
Slovenská republika

© 2011 Johnstone´s Pa­int