Farebné schémy pre osoby s čiastočným poškodením zraku

Pri vytváraní farebných schém komerčných projektov či verejných budov sa začína čím ďalej intenzívnejšie riešiť otázka, ako umožniť osobám s čiastočným poškodením zraku jednoduchý a bezpečný pohyb v danom priestore. Riešenie nájdeme v britskej vyhláške o budovách, v časti M (Building Regulations Approved Document Part M), ktorá popisuje opatrenia pre jednoduché využívanie a prístup v budovách tak, aby priestory vyhovovali zákonu o diskriminácii handicapovaných osôb (Disability Discrimination Ac­t).

Pri pohybe v neznámom prostredí sa väčšina osôb s čiastočným poškodením zraku zastaví a snaží sa v okolitom priestore vizuálne nájsť výrazné orientačné body. Pri správnom použití môžu farby a farebné rozdiely prinášať veľký úžitok. Vhodným postupom podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel si ľahko vytvoríte vhodné farebné schémy.

1. Používanie kontrastných farieb

Pri výbere farebnej schémy, ktorá má vyhovovať potrebám osôb s čiastočným poškodením zraku je veľmi dôležité vyberať farby, ktoré sa navzájom dopĺňajú, ale tiež farby s dostatočnou úrovňou kontrastu.

Predstavte si, že by ste skopírovali jasne červenú a jasne modrú na čiernobielej kopírke. Farebný rozdiel medzi týmito dvoma farbami bude po prevedení do stupňov šedej zanedbateľný. Ak však vykonáte rovnakú vec so svetlo modrou a tmavo modrou farbou, farebný rozdiel medzi vzniknutými dvoma odtieňmi šedej bude výrazný. Veľa osôb s čiastočným poškodením zraku sa v neznámom prostredí spolieha na vizuálne orientačné body, preto takéto farebné kontrasty hrajú dôležitú úlohu a taktiež rovnako sa môžu javiť farby z rovnakým natónovaným odtieňom.

2. Miera odrazivosti svetla (LRV – Light Reflectance Value)

Ak chceme zabezpečiť dostatočný farebný kontrast na kriticky dôležitých plochách ( napr. navzájom susediace podlahy alebo múry), je dôležité porozumieť hodnotám odrazivosti svetla (LRV). Hodnota LRV popisuje mieru viditeľného svetla, ktoré daná farba odrazí pri osvietení svetelným zdrojom. Pomocou tejto hodnoty zistíme aj pomer absorbovaného svetla. Ak uvážime, že od 0% do 100%, kde nula vyjadruje absolútnu čiernu a sto percent je biela s absolútnym svetelným odrazom, odporúčame medzi danými farbami ponechať rozdiel asi 30 percentuál­nych bodov.

Aby sme vám uľahčili výber farieb, spoločnosť Johnstone’s pre vás pripravila farebnú paletu s hodnotami LRV všetkých farieb.

3. Identifikácia kľúčových faktorov

Aj ďalšie kľúčové faktory by mali byť jednoducho identifikovateľné. Medzi stenami a stropom by mal byť napríklad dostatočný kontrast, ktorý uľahčuje ohodnotenie miestnosti či už do veľkosti alebo výšky. Ďalšie objekty, ktoré by ste mali dostatočne zvýrazniť kontrastnými farbami sú hrany naklonených podláh, priestory určené na sedenie, dvere a kovanie na dvere, sanitárne armatúry a záchytné tyče. Je potrebné zarátať aj elektrické zásuvky a vypínače.

4. Dobré osvetlenie

Prirodzené a umelé svetlo môže rôznymi spôsobmi ovplyvňovať vnímanie farieb. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné pri výbere farebnej schémy zvážiť je spôsob osvetlenia danej miestnosti. Napríklad pod fluorescenčným osvetlením sa určité farby javia ostrejšie alebo naopak chladne, zatiaľ čo v dennom svetle sa intenzívne rozžiaria. Prístupnejšie prostredie vytvoríte pomocou jasného a rovnomerného osvetlenia. Mali by ste preto zvážiť, či by nebolo lepšie vymeniť nevhodné zdroje umelého osvetlenia za vhodnejšie zdroje.

5. Výber správneho vrchného náteru

Tak ako je dôležitý výber farieb, významnú úlohu zohráva aj výber vrchného náteru. Lesklý povrch môže zmiasť osoby s čiastočným poškodením zraku, ktoré sa snažia orientovať v neznámom prostredí. Vhodne zvolené farby tak umocníte predovšetkým matným alebo pololesklým náterom. Taktiež design interiéru by mal byť čo najjednoduchší a mali by ste sa v ňom vyhýbať zmiešaným, zavádzajúcim vzorom či pruhom.

Príklady farebných schém

Kliknutím tu si stiahnete prospekt Farebné schémy pre osoby s čiastočným poškodením zraku vo formáte PDF.

Vyhľadávanie produktov

Nájdite správny produkt pre váš projekt výberom z týchto možností:

Katalóg

Začínate projekt?
Nájdite všetko, čo hľadáte v našom Katalógu produktov.

Kontakty

Telefón

INFOLINKA: 0800 700 001

Pracovná doba: 8.00 – 17.00

Pošta

PPG Deco Slovakia, s.r.o.
Johnstone´s Mar­keting Manager
Kamenná 11
010 01 Žilina
Slovenská republika

© 2011 Johnstone´s Pa­int